Książka, którą czytam

niedziela, 25 stycznia 2009
Wybrałam ze swojego wielkiego stosu zgromadzonych książek "Groteskę" Natsuo Kirino. Od dłuższego czasu wołała do mnie okładka tej książki - przerażająca, teatralna maska pięknej dziewczyny. Przeczytałam około 200 stron i...przeżywam piekło dorastania w japońskiej rzeczywistości. Narratorką jest dziewczyna niby przeciętna, przezroczysta, ale tyle w niej podskórnych emocji, nienawiści do świata i swojej pięknej siostry - Yuriko. Przerażająca jest wizja Japonii, w której drapieżna walka o przetrwanie zaczyna się już bardzo wcześnie w szkole, a znęcanie się jednych uczniów nad drugimi stanowi codzienność. Książka jest też bolesnym studium rodzenia się nimfomanii i prostytucji, obnaża system uprzedmiotowiający kobiety - autorka należy do pisarek skrajnie feministycznych. Wątek kryminalny na razie nie wydaje się być aż tak ważny. Zagadka morderstw dwóch kobiet zostanie rozwikłana w dalszej części książki. Na razie tkwię w dzienniku Yuriko, porzuconej przez świat 15-letniej, pięknej lolitki. To są mocne fragmenty pełne oskarżeń wobec rodziny, szkoły, a zwłaszcza wobec mających władzę mężczyzn.
sobota, 17 stycznia 2009
niedziela, 30 listopada 2008
Wybrałam już lekturę na najbliższe dni/tygodnie. Slyszałam już o tym autorze - Dawid Grosman, jeden z najlepszych pisarzy izraelskich,  ostatnio zdobył jakąś prestiżową nagrodę. Przeczytałam recenzję w "Dzienniku" i, stwierdziłam, że chcę poznać kolejnego pisarza z Izraela po Zerui Shalev i Awrahamie Jehoszui, których jestem całkowitą wielbicielką. Na odrycie czeka jeszcze Amos Oz. A tymczasem jestem w Jerozolimie w roku 1959. Mały chłopiec - Momik, poznaje swojego nieznanego dziadka, który od końca wojny przebywał w klinice dla psychicznie chorych... Kilka pierwszych stron i już nie mogę się oderwać.
wtorek, 11 listopada 2008

Eliseo Alberto, Niech Bóg sprawi, żeby istniał Bóg

Myślę, że dobrze wybrałam, aczkolwiek tytuł nie brzmi super zachęcająco (w oryginale - La fabula de Jose). Zaczyna się niezwykle ekscytująco - skazany za zabójstwo Jose, zdemoralizowany wieloletnim więzieniem, otrzymuje dziwną propozycję ...

Aktualnie czytam